Kolorowe oznaczenia na drzewach to niestety nie zabawa w kółko i krzyżyk czy w „podchody“. Zwykle ich znaczenie jest dużo bardziej ponure – to wyrok dla drzewa, oznaczenia drzew przeznaczonych do wycinki.
W polskich lasach nie istnieje spójny system oznaczania drzew, więc w różnych leśnictwach znaki pozostawiane na drzewach mogą wyglądać inaczej. Ale zazwyczaj:
kropki (zazwyczaj czerwone ale zależy to od jednostki) zwykle oznaczają drzewa przeznaczone do wycinki
litera „E” (wielkości około 20 cm) oznacza drzewa biocenotyczne (np. z dziuplami), o nietypowym pokroju lub z nietypowymi formami szyszek, kory, gałęzi czy drzewa wyraźnie - wyróżniające się wiekiem lub rozmiarami w stosunku do innych drzew na tym terenie. Drzewa takie powinno pozostawiać się w celu zwiększenia różnorodności biologicznej
żółty ciągły pasek o szerokości 10 cm, namalowany wokół pnia na wysokości 150 cm oznacza granicę tzw. wyłączonego drzewostanu nasiennego (WDN), czyli drzewostanu charakteryzującego się wysoką jakością, zdrowotnością i rodzimym pochodzeniem. Takie drzewostany są chronione i zagospodarowane w celu intensywnej produkcji nasion o jak najlepszej jakości. Drzewa rosnące na załamaniach granicy WDN oznacza się dodatkowo literą „N” wysokości 15 cm, wykonaną nad opaską, tą samą jasno żółtą farbą.
Przykre, że spacerując po lesie widzi się tak wiele zdrowych, dorodnych drzew oznaczonych czerwonymi kropkami.